Paikkakuntakohtainen ohjelma
ESPOO / Esbo: www.hanaholmen.fi
HÄMEENLINNA / Tavastehus
Museo Militaria
Ma 12.2. klo 18 Museo Militaria: COPENHAGEN DOES NOT EXIST/København findes ikke (Martin Skovbjerg, Tanska 2023), 94 min, K/F12, suom.tekstitys
Ma 11.3. klo 18 Museo Militaria: HILMA (Lasse Hallström, Ruotsi 2022), 120 min, K/F12, eng.puhe/suom. tekst.
Ma 15.4. klo 18 Museo Militaria: ANNA JOEN VIRRATA / Ellos eatnu (Ole Giæver, Norja/Ruotsi/Suomi 2023), 118 min, K/F12, suom. tekstitys
Ma 13.5. klo 18 Museo Militaria: UFO SWEDEN (Victor Danell, SE 2022) 120 min, K/F12, suom. tekstitys
Liput / Biljetter: 8 € verkkokaupasta tai ovelta / 8 € via nätbutiken eller vid dörren
https://kinotavast.tapahtumiin.fi/fi/
Paikka / Plats: Museo Militarian elokuvasali, pääsisäänkäynti, Vanhankaupunginkatu 19, Hämeenlinna
Lisätiedot / Tilläggsinfo: Kino Tavast ry, kinotavast.net
JYVÄSKYLÄ
Kino Aurora
ti 30.1. klo 17 MISS VIBORG (Marianne Blicher, DK 2022) 100 min, K/F12, eng. tekstitys
ti 27.2. klo 17 MIRAKLET I GULLSPÅNG (Maria Fredriksson, Ruotsi 2023), 108 min, S/T, suom.tekstitys, DOK
ti 26.3. klo 17 BEAUTIFUL BEINGS / Berdreymi (Guðmundur Arnar Guðmundsson, Islanti 2022), 123 min, K/F16, eng.tekstitys
ti 23.4. klo 17 MAAILMAN KAUNEIN POIKA / Världens vackraste pojke (Kristian Petri & Kristina Lindström, Ruotsi 2021), 93 min, S/T, eng.tekstitys, DOK
Liput / Biljetter: 10 € / sarjakortti, seriekort 20 € (sis. sarjan kaikki neljä elokuvaa/alla fyra av seriens filmer)
Lisätietoa / Tilläggsinfo: kinoaurora.fi
LAHTI/LAHTIS
Kino Iiris
ma 26.2. klo 17 EMPIRE / Viften (Frederikke Aspöck, Tanska 2023), 93 min, K/F12, eng.tekstitys
ma 25.3. klo 17 MIRAKLET I GULLSPÅNG (Maria Fredriksson, Ruotsi 2023), 108 min, S/T, suom.tekstitys
ma 15.4. klo 17 CLARA SOLA (Nathalie Álvarez Mesén, Ruotsi 2021), 106 min, K/F16, eng.tekstitys
ma 13.5. MAKSUTON KOULULAISNÄYTÖS: DANCING QUEEN (Aurora Gossé, Norja 2023), 90 min, K/F7, suom. ja ruots.tekstitys
Liput / Biljetter: 6 €
Lisätietoa / Tilläggsinfo: www.kinoiiris.com
OULU / ULEÅBORG
Studio
ti 6.2. klo 16.30 HISTORJÁ – STITCHES FOR SÁPMI (Thomas Jackson, Ruotsi 2022), 88 min, S/T, eng.tekstitys, DOK
ti 12.3. klo 16.30 UFO SWEDEN (Victor Danell, SE 2022) 120 min, K/F12, suom. tekstitys
ti 2.4. klo 16.30 DANCING QUEEN (Aurora Gossé, Norja 2023), 90 min, K/F7, suom. ja ruots.tekstitys
ti 7.5. klo 16.30 BEAUTIFUL BEINGS / Berdreymi (Guðmundur Arnar Guðmundsson, Islanti 2022), 123 min, K/F16, eng.tekstitys
Liput / Biljetter: 5 €
Lisätietoa / Tilläggsinfo: www.oulunelokuvakeskus.fi
TAMPERE / TAMMERFORS
Arthouse Cinema Niagara
to 8.2. klo 16.45 HISTORJÁ – STITCHES FOR SÁPMI (Thomas Jackson, Ruotsi 2022), 88 min, S/T, eng.tekstitys, DOK
to 14.3. klo 16.45 UFO SWEDEN (Victor Danell, Ruotsi 2022), 120 min, K/F12, suom. tekstitys
to 18.4. klo 16.45 CLARA SOLA (Nathalie Álvarez Mesén, Ruotsi 2021), 106 min, K/F16, eng.tekstitys
to 16.5. klo 16.45 DRIVING MUM (Hilmar Oddsson, Islanti 2022), 112 min, K/F12, eng.tekstitys
Liput/Biljetter: 8 €
Lisätietoa / Tilläggsinfo: www.arthousecinemaniagara.fi
TORNIOHAPARANDA
Aineen taidemuseo
ke 14.2. klo 17 HAMSUN (Jan Troell, Ruotsi 1996), 153 min, S/T, eng.tekstitys
ke 13.3. klo 17 HOLD MY HAND / Tag min hånd (Lars Kaalund, Tanska 2022), 102 min, k/f12, suom.tekstitys
ke 17.4. klo 17 AVGRUNDEN / Kiiruna (Richard Holm, Ruotsi, 2023), 103 min, K/F12, suom.tekstitys
ke 15.5. klo 17 COPENHAGEN DOES NOT EXIST / København findes ikke (Martin Skobvjerg, Tanska 2023), 98 min, suom.tekstitys
Elokuvat alkavat klo 17 Suomen aikaan / Filmerna visas kl.16 svensk tid
Paikalliset järjestäjät / Lokala arrangörer: Aineen taidemuseo, Pohjola-Norden
Elokuvissa suomenkielinen tai englanninkielinen tekstitys. / Filmerna är textade till finska eller engelska.
Vapaa pääsy / Fritt inträde
TURKU / Åbo
Logomo, Kino-sali
ma 19.2. klo 17 DRIVING MUM (Hilmar Oddsson, Islanti 2022), 112 min, K/F12, eng.tekstitys
ma 11.3. klo 17 MAAILMAN KAUNEIN POIKA / Världens vackraste pojke (Kristian Petri & Kristina Lindström, Ruotsi 2021), 93 min, S/T, eng.tekstitys, DOK
ma 8.4. klo 17 CLARA SOLA (Nathalie Álvarez Mesén, Ruotsi 2021), 106 min, K/F16, eng.tekstitys
Liput/Biljetter: 6 €
Lisätietoa / Tilläggsinfo: www.logomo.fi
VASA / VAASA
Kino Ritz
ons 21.2. kl.16.15 EMPIRE / Viften (Frederikke Aspöck, Danmark 2023), 93 min, K/F12, eng.textning/tekstitys
ons 20.3. kl.16.15 HISTORJÁ – STITCHES FOR SÁPMI (Thomas Jackson, Sverige 2022), 88 min, S/T, eng.textning/tekstitys, DOK
ons 17.4. kl 16.15 DRIVING MUM (Hilmar Oddsson, Island 2022), 112 min, K/F12, eng.textning/tekstitys
ons 15.5. kl.16.15 AVGRUNDEN / Kiiruna (Richard Holm, Sverige 2023), 103 min, K/F12, finsk textning/suom.tekstitys
Fritt inträde / Vapaa pääsy
Tilläggsinfo / Lisätietoa: www.ritz.fi
JOENSUU
Kino Sihis (Koskikatu 8, Näyttämön yhteydessä)
ti 6.2.
14.30 HISTORJÁ – STITCHES FOR SÁPMI (Thomas Jackson, Ruotsi 2022), 88 min, S/T, eng.tekstitys, DOK VAPAA PÄÄSY
19.00 ANNA JOEN VIRRATA / Ellos eatnu (Ole Giæver, Norja/Ruotsi/Suomi 2023), 118 min, K/F12, suom. tekstitys VAPAA PÄÄSY
Elokuvateatterikeskus Tapio
ti 12.3. klo 16.30 AVGRUNDEN / Kiiruna (Richard Holm, Ruotsi, 2023), 103 min, K/F12, suom.tekstitys
ti 9.4. klo 16.30 UFO SWEDEN (Victor Danell, Ruotsi 2022), 120 min, K/F12, suom. tekstitys
Liput / Biljetter: 6 € / Elokuvahommia Joensuussa -etukortilla 4 €, www.savonkinot.fi
Lisätietoa / Tilläggsinfo: www.pkey.fi